Doprava v Egyptě


Krásný Egypt
Doprava v Egyptě, zejména ta silničí, je kapitola sama o sobě a pro Evropany může přichystat zprvu pořádný šok.

V Egyptě se totiž jezdí velmi chaoticky a nebezpečně, což se například potvrzuje i u přechodů pro chodce, kdy se běžného přecházení díky bezohlednosti egyptských řidičů, může stát doslova hazard.

Taxíky: jako turisté budete v Egyptě nejčastěji využívat místní taxi, které vás za slušné peníze odvezou kamkoliv si budete přát. Při výběru taxi je však třeba si dávat pozor, abyste nenaletěli nějakému podvodníkovi. Rozhodně z vlastních zkušeností doporučejeme vybírat pouze hotelová taxi, u kterých máte jistotu, že se vám na jízdném nepokusí okrást. Naopak zastavovat nahodné taxi například během návštěvy centra z výše uvedených důvodů nedoporučujeme. Pokud se chcete vyhnout zbytečným problémům, doporučujeme se před nástupem do taxíku dohodnout na pevné ceně, na které poté musíte při placení trvat. Často se totiž stává, že taxikáři chtějí najednou zaplatit mnohem více, přičemž se odvolávají na to, že musí uživit rodinu. Pokud nechcete v tomto momentě o velkou část svých úspor, rozhodně na tento trik nereagujte a zaplaťte předem dohodnutou částku.

Autobusy, vlaky, lodě: nejpopulárnějším druhem dopravy v Egyptě jsou bezesporu autobusy a to především kvůli jejich velmi nízké ceně. Místní je proto využívají velmi pravidelně. Nicméně kvůli nízké ceně je zde samozřejmě spousta nevýhod, především velká nepohodlnost, špína, zápach a také časté poruchy autobusů. Z toho důvodu nejsou několikahodinová zpoždění výjimkou.

Ač se to nezdá, mnohem výhodnějším druhem dopravy na cestování po Egyptě jsou vlaky. Zejména v první třídě je cestování díky pohodlným sedadlům a klimatizaci jedna radost. Naopak rozhodně doporučejme vyhnout se nižším třídám, kde nejsou výjimkou dřevená sedadla a obrovské teploty.

Nejfrekventovanějším druhem dopravy v Egyptě je potom bezesporu doprava lodní a to především díky řece Nil, které pro turisty přináší opravdu nezapomenutelné zážitky.

Rovněž, pokud netrpíte mořskou nemocí, rozhodně doporučejeme navštívit překrásný ostrov Giftun, kam se se dostanete lodí. Ta každé ráno vyjíždějí z přístavu v Hurghadě.