Smlouvání


Krásný Egypt
Nejcennější rada, kterou byste si s sebou měli vzít do Egypta, je smlouvání. Pamatujte si, ať kupujete v Egyptě absolutně cokoliv, vždy smlouvejte. Egypťané s tím počítají a prvotní cena, kterou vám nabídnou, je vždy několikanásobně nadsazená. Jednoduše řečeno, pokud v Egyptě nesmlouváte, okrádáte tím sami sebe.

Pamatujte na to, že Egypťané jsou velmi zkušení obchodníci a během smlouvání na vás budou zkoušet různé "finty", jak vám prodat zboží za co nejvyšší cenu. Proto se během nakupování vyplatí vždy z počátku předstírat absolutní nezájem o nabízené zboží. Egypťané vám poté ihned začnou nabízet stále výhodnější ceny a ve výsledku tak často ušetříte až desítky procent.

Baksheesh
Další věcí, se kterou je nutno při návštěvě Egypta počítat, je baksheesh(bakšiš). S žádostí o baksheesh, neboli spropitné, se setkáte v Egyptě na každém rohu. Egypťané totiž považují všechny zahraniční turisty za velmi bohaté, čehož samozřejmě chtějí využít.

Za každou službu, či radu, kterou vám poskytnou si tedy řeknou o spropitné a v případě, že jim nevyhovíte, můžete se dočkat velmi nelichotivých poznámek.

Baksheesh lze také brát jako úplatek. Úplatky jsou totiž v Egyptě velmi časté a věřte, že se s jejich pomocí se dá uplatit téměř všechno, od až po hlídače poblíž historických památek.